אז רגע, ללכת זה בריא? ברור שכן. אז נכון שיהיו תמיד כאלו שישבעו שההליכה גורמת להם כאבים בכפות הרגליים, בגב התחתון ועוד.

אבל לדעתי נזק גדול יותר נגרם אם מפסיקים להתאמן לגמרי. מאבדים את המוטיבציה לפעילות, מעלים במשקל ומאבדים מסת שריר. לפניכם שבע נקודות כואבות ושבע עצות מתאימות אודות הליכה.

1. כאבים בעקב עד לקשת כף הרגל. כאבים אלו נפוצים בקרב אנשים הצועדים עם נעלים כבדות מדי על משטח קשה (מדרכה או הליכון). כמו כן, אנשים עם הקשתה גדולה בכף הרגל נוטים לסבול יותר.

מה לעשות? עסו את כף הרגל בעמידה על כדור טניס או על בקבוק מלא מים. הקפידו ללכת עם נעליים בעלות תמיכה טובה, אך לא גמישות מדי באמצע.

צעדו במסלולים שטוחים, לא קשים מידי (משטח עפר למשל), אך גם לא על חולות או קרקע משתנה, שעלולה לגרום לחוסר יציבות בהליכה ולהקשתת יתר של כף הרגל.

2. כאבים או נפיחות בצד הבהונות. כאבים אלו קורים כאשר הנעליים קטנות מדי ולוחצות, או כתוצאה מציפורן חודרנית.

מה לעשות? קנו נעליים גדולות יותר בחצי מספר, משום שכף הרגל נוטה להתנפח מעט במהלך הפעילות. כמו כן, קצצו את ציפורני הבהונות בקו ישר!

3. כאבים בעצם הבולטת של הבוהן. לעתים כתוצאה מהליכה העצם החיצונית של הבוהן או הזרת יוצאת החוצה וגורמת לנפיחות וכאבים. מצב זה נקרא Bunion.

מה לעשות? השקיעו בקניית נעליים רחבות בצד הקדמי. שימו קרח על המקום הכואב במשך 20 דקות אחרי הפעילות. פיזיותרפיה יכולה לעזור, ובמקרים קיצוניים לא יהיה מנוס מניתוח.

4. כאבים בגב התחתון. הליכה לא אמורה לגרום כאבי גב. אבל הליכה לא נכונה יכולה לגרום לכאבי הגב הקיימים להחמיר. התנועה החוזרת (רפטטיבית) שבהליכה יכולה לגרום לכך שהגב "יזרק אחורה", וכשהרצועות והגידים סביב עמוד השדרה עובדים יתר על המידה – נגרם כאב.

מה לעשות? לשמירה על בריאותכם הכללית מומלץ לשלב תרגילים לחיזוק זוקפי הגב כחלק בלתי נפרד משגרת האימון שלכם.

למשל, בזמן צעידה "הכניסו את הבטן", וסובבו את מפרק האגן כאילו אתם מנסים לרכוס כפתור במכנסיים. כמו כן, לאחר ההליכה בצעו מתיחות, תמיד.

5. כאבים בין האצבעות או בכריות כף הרגל. כאבים אלו יכולים להיות נוירומה על שם מורטון (Neuroma), כלומר, התעבות של רקמה סביב העצב בבסיס הבהונות, מצב ששכיח פי עשר בקרב נשים.

מה לעשות? הטפול מגוון, החל מהליכה עם נעליים נוחות ורחבות וכלה בניתוח. פנו לרופא כשהכאב הראשון מופיע כיון שהמצב עלול להחמיר במהירות. עקבים? לא מומלץ! בנות, צמצמו למינימום את זמן ההליכה על עקבים.

6. כאבים בשוקיים. אני קוראת לשרירים אלו Welcome muscles, כלומר: "ברוכים הבאים לפעילות". כאבים אלו נפוצים בקרב מתאמנים חדשים הצועדים מהר מדי מוקדם מדי, או כאלו הצועדים בשיפוע ובעצימות גבוהה.

מה לעשות? הפחיתו למספר שבועות את עצימות הפעילות על מנת לתת לרקמות השריר זמן להחלים. עסו את המקום, בצעו מתיחות.

7. כאבי ברכיים. כל פעם שהנעל נוגעת בקרקע אתם מרגישים את זה בברך. אאוצ'. זה יכול לנבוע מכמה סיבות: הפיקה מתחככת בעצם הירך, פיקה שאינה "יושבת" במקום, שרירי ירך חלשים או לא מאוזנים, או סתם אימון יתר.

מה לעשות? הקפידו על עבודה מאוזנת של השרירים. לא רק על שריר הארבע ראשי, הקדמי, אלא גם על התלת ראשי, השריר האחורי.

המורה שלי לבלט היתה אומרת: כואבת הברך? מיד לנוח! אז נחים, מפחיתים באימוני סבולת לב ריאה, ועובדים יותר על סבולת שרירים שלא כואבים.

פורסם בפורטל BeOK בתאריך 30/7/08